اردوی چهلم مجمع جهادی ایقان / مناطق ییلاقی ماسال-گیلان ۱۰الی۱۵خرداد۱۴۰۲

بسم الله الرحمن الرحیم

مجمع جهادی ایقان متشکل از نخبگان جهادی حوزه و دانشگاه از ۱۰کشور و ۲۸ استان در عرصه پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، روانشناسی، مامایی، بهداشتی، آموزشی وتبلیغی در ۶۰ شهرستان تابعه ۱۴استان محروم کشور در حیطه آموزش، سلامت، محرومیت زدایی بدون هیچگونه حمایت سازمانی و ارگانی صرفاً با توان اعضاء مجاهد فعالیت داشته است.

از ابتدای سال تاکنون برنامه جهادی درمناطق محروم استان های قم، چهارمحال بختیاری و گیلان که هر اردوی جهادی میانگین ۴۰ عضو جهادی مشارکت داشتند در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، روانشناسی، مامایی، بهداشتی و طلاب وفضلاء آقا و خانم حوزه علمیه در سطوح عمومی و تخصصی از بین نخبگان حوزه و دانشگاه که باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش هزینه های برگزاری اردو جهادی و محدودیت در تامین امکانات توان ثبت‌نام و همراهی بیش از این تعداد میسر نمیشد و شرمنده سایر علاقه مندان به فعالیت جهادی شدیم. هرچند کلیه هزینه ازطرف خود اعضاءمجاهد تحت عنوان هدیه ثبت‌نام پرداخت می نمایند و نهاد یا ارگان و یا خیری تاکنون حمایت نکرده است.

در بازه زمانی پنج روز فعالیت اردوی جهادی۴۰ در مناطق ییلاقی، روستایی، حاشیه نشین، شهری ماسال-گیلان فعالیت های زیر ثبت گردید: ۴مورد بیمار اعتیاد مواد مخدر به کمپ های ترک اعتیاد معرفی و هزینه دوره درمان و همچنین بسته معیشتی خانواده وی در طول درمان پرداخت شد.

۹مورد بیمار خاص و حاد و بدحال به بیمارستان های تخصصی مراکز استان و مجهز برون استانی جهت تکمیل درمان معرفی شدند که خداروشکر اطباء خیراندیش بصورت رایگان درمان را پذیرفتند و بیمارستان های مقصد درمانی بصورت رایگان بیمار را پذیرش نمودند و فقط هزینه رفت آمد و تغذیه و البسه و برخی نسخه های دارویی را توانستیم به کمک خیرین و با گلریزان اعضاءمجاهد پرداخت کنیم برخی بیماران روند درمانشان هم اکنون ادامه دارد.

از ابتدای اردوی جهادی بیش از ۱۰۰۰ بیمار درمناطق روستایی و حاشیه شهر ماسال-گیلان در عرصه پزشکی (عمومی و تخصصی) ویزیت معاینه تجویز دارو و آموزش و درمان سرپایی شدند. بیش از ۷۸۰ راس دام بزرگ و سبک (گاو و گوساله، اسب، گوسفند و طیور) و سایر حیوانات خانگی از جمله پرنده های زینتی و سگ و گربه معاینه و تجویز دارو و تزریق دارو و درمان شدند.

در عرصه آموزش و ترویج و مهارت افزایی رشته مامایی بیش از ۷ کارگاه و ۴۵۰ مورد آموزش و درمان انجام شد. با توجه به بعدمسافت حضور در جلسات کارگاهی با کندی صورت گرفت. در رشته های روانشناسی و مشاوره ۱۶ کارگاه عمومی، تخصصی، خانوادگی در کمپ های اسکان اضطراری و برخی روستا ها با موضوع مقابله با اضطراب و استرس و افسردگی که قاطبه مردم درگیر این آسیب بودند برگزار شد و جلسات انفرادی مشاوره بیش از ۴۷۰ مورد ویزیت و مشاوره در زمینه اختلال اضطراب تحصیل خانواده انجام شد.

۸ کارگاه بهداشت محیط و عمومی و فردی به همت کارشناسان و دانشجویان فعال عرصه بهداشت برگزار شد. ۳۷۰ نفر خدمات درمانی در عرصه دندانپزشکی اردوی جهادی در این مرحله اعزام بوده که رقم قابل توجهی می باشد. ۱۰۰ بسته لوازم التحریر جمع آوری و به دانش آموزان مستعد اما نیازمند حمایت تحصیلی هدیه داده شد.

۱۵۰ بسته معیشتی تقدیم خانوارهای بی بضاعت و نیازمند در برخی روستاهای صعب العبور شد. برگزاری مراسمات و جلسات عمومی مذهبی و معرفتی و ملی و همچنین راه اندازی کارگاه های آگاهی و پرسش و پاسخ و شبهه زدایی در مناطق ییلاقی انجام شد به همت طلاب وفضلاء حوزه علمیه که همیشه این جمع جهادی را همراهی کردند.

ضمن تشکر از مردم خوب ماسال-گیلان و سایر مسولین عزیز و دلسوز میزبان خدمات جهادی و همچنین مرکزبسیج وزارت جهادکشاورزی که حامی این مرحله از اردوی جهادی مجمع جهادی ایقان بود نهایت تقدیر وتشکر داریم، بلطف خدای متعال ان شاءالله تا پایان۱۴۰۲ بیش از هفت اعزام جهادی مدنظر هست که امیدواریم توفیق انجام خدمت نصیب مان شود و در حدتوان خدمتی به جامعه نجیب و مظلوم ایران عزیز داشته باشیم. عبدالله جهانبازی دبیر اجرایی مجمع جهادی ایقان

Check Also

نماهنگ| اردوی جهادی مرحله ۲۲ مناطق محروم روستایی و عشایری شهرستان ایذه استان خوزستان

اردوی جهادی مرحله ۲۲ مناطق محروم روستایی و عشایری شهرستان ایذه استان خوزستانبا حضور ۳۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *