اردوی سی و چهارم و مرحله اول در مناطق روستای و عشایری زلزله زده بخش بازفت شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال بختیاری

به گزارش برادر مجاهد حجهالاسلام والمسلمین عبدالله جهانبازی دبیراجرایی مجمع جهانی ایقان فعالیت جهادی اردوی سی و چهارم و مرحله اول در مناطق روستای و عشایری زلزله زده بخش بازفت شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال بختیاری بمدت ۶ روز از تاریخ ۲۸مهر الی ۰۴آبان ۱۴۰۰ با همکاری قرارگاه مدیریت جهادی نجاح برگزار شد.

تمام نقاط روستای وعشایری در ابعاد جغرافیایی که به دو منطقه بازفت بالا و بازفت پایین تقسیم شد ۲۳ نقطه روستایی و ۳۰ نقطه عشایری پوشش خدماتی داده شد که مسیر ارتباطی بصورت خاکی و با نقلیه باری شاسی بلند و یا پیاده روی و بار وسایل با قاطر در برخی روستاهای که تعداد خانوار زیاد و بعضی ها کمتر  داشتند و نقاط پراکنده عشایری زیادی می توان اشاره کرد راه های طولانی و خاکی و صعب العبور و پیاده روی فعالیت انجام شد.

فعالیت های مجمع جهانی ایقان در زمینه آداب اسلامی وسبک زندگی، آموزشی وترویجی، بهداشتی ومامایی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، روانشناسی در سطح عمومی باحضور ۲۵ نفر از اعضاء حرفه ای و مجرب و فعال حیطه محرومیت زدایی کشور روند درمانی خوبی با آمار زیاد معاینه و غربالگری و تجویز دارو و درمان موردی در فعالیت جهادی داشتند.

در این بازه زمانی شش روزه تعداد ۱۰۴۸نفر مورد معاینه و تعداد ۳۹۴ نفر تجویز دارو شدند و تعداد ۱۴ نفر به مراکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی ارجاع داده شدند وهمچنین ۷نفر در لیست اورژانسی تیم پیگیری درمان مجمع جهانی ایقان قرار گرفت.

تیم های آداب اسلامی و سبک زندگی نیز باحضور چندتن از طلاب وفضلاء حوزه های علمیه سراسر کشور به فعالیت های تبلیغی پرداختند و اجرای برنامه های عموی و چهره به چهره داشتند و بسته های تبرکی و حمایتی و کتاب نیز توزیع شد.

تیم فرهنگی و تبلیغی و آداب اسلامی و سبک زندگی بصورت چهره به چهره و با برگزاری نشست و حلقه های معرفتی برای اعضاء مجاهد مجمع جهانی ایقان و عموم مردم در منازل و چادرعشایری و جمع های جوانان و دامداران و کشاورزان و همچنین برگزاری نماز جماعت فعالیت درخشانی در این اردو رقم زد.

در اردوی سی و چهارم تیم های بهداشتی درحیطه های بهداشت عمومی بهداشت محیط فعالیت چشم گیری داشته و نسبت به آموزش و توصیه های فردی وجمعی گذاره های بهداشتی را انتقال دادند ازجمله توجه به بحث بهداشت دهان و دندان که مردم مناطق عشایری و روستایی بشدت مشکل داشتند و نیاز به کار زیاد و استمرار آموزش می باشد.

از فعالیت های برجسته این اردو برگزاری کارگاه آموزشی و معاینات فردی تاثیر فعالیت جهادی در این مناطق را دو چندان کرد.

برگزاری نشست و جلسات انتقادی و پیشنهادی بصورت شبانه و همچنین گزارش عملکرد روزانه در این نشست ها از جمله برنامه های بود که در اردوی سی و چهارم برگزار شد.

جناب آقای حشمت محمدی دبیراجرایی فراکسیون مناطق محروم و شهرهای درحال توسعه مجلس شورای اسلامی: متاسفانه بخاطر عدم دسترسی به مراکز آموزشی و فرهنگی و بهداشتی افزایش آسیبهای اجتماعی به نسبت سایر مناطق محروم کشور و همچنین شرایط نامساعد بهداشت عمومی و بهداشت محیط بدون زیر ساخت های حداقلی از جمله برق، راه، خانه بهداشت و مدرسه، در این روستاها لازمه کار مستمر و فعالیت جهادی موثر و توجه مسئولین می باشد.

دکتر آرش رسولی متخصص دامپزشکی و ستاره جهادی ایران بعنوان سرتیم دامپزشکی اردوی ۳۴ مجمع جهانی ایقان: تیم های دامپزشکی عمومی و تخصصی بیش از ۳۰۰۰ راس دام بزرگ و کوچک و طیور مورد معاینه و تجویز دارو و آموزش به دامداران را طی ۶روز فعالیت جهادی انجام دادند.

دکتر فاطمه اسماعیلی جراح دندانپزشکی بعنوان سرتیم دندانپزشکی: تیم های دندانپزشکی بصورت فوق العاده و تمام وقت در ۶ نقطه مستقر شد و به ۲۰۰ نفر خدمات معاینه، دارو و کشیدن دندان ارائه کرد.

دکتر فاطمه فیروزی پزشک خانواده و حافظ کل قرآن کریم بعنوان سرتیم پزشکی: تیم پزشکی با طی مسیر های سخت و صعب العبور بصورت خانه به خانه در روستا ها و چادر به چادر در مناطق عشایری بهمراه کارشناسان بهداشت و مامایی به آموزش، معاینه، مشاوره، تجویز دارو، درمان، ارجاع فعالیت گسترده ای داشتند و بیش از ۶۰۰ نفر را ویزیت کردند و تعداد ۴۰۰ نفر با همکاری بهورز منطقه ۳۰۰ نفر مرحله اول و برخی نیز مرحله دوم واکسیناسیون کووید۱۹ را انجام دادند.

از میزبانی اردوی سی و چهارم اهالی محترم و مهربان روستای گاوشیر در منطقه عشایری بازفت پایین و اهالی روستای فرامرزی درمنطقه بازفت بالا همچنین مهندس سیدراشد جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکزبهداشت استان چهارمحال بختیاری و مهندس منصوری رئیس شبکه بهداشت شهرستان کوهرنگ کمال سپاسگزاری داریم امید است مراحل بعدی با امکانات بهتر و حمایت افزون مسئولین محترم بتوانیم گره گشایی مشکلات و خواسته های بحق آن مردم محروم باشیم.ان شاءالله

Check Also

اردوی چهلم مجمع جهادی ایقان / مناطق ییلاقی ماسال-گیلان ۱۰الی۱۵خرداد۱۴۰۲

مجمع جهادی ایقان متشکل از نخبگان جهادی حوزه و دانشگاه از 10کشور و 28 استان در عرصه پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، روانشناسی، مامایی، بهداشتی، آموزشی وتبلیغی در 60 شهرستان تابعه 14استان محروم کشور در حیطه آموزش، سلامت، محرومیت زدایی بدون هیچگونه حمایت سازمانی و ارگانی صرفاً با توان اعضاء مجاهد فعالیت داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *