قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه / ایقان / راه های مقابله با استرس در طول شیوع ویروس کرونا

راه های مقابله با استرس در طول شیوع ویروس کرونا

تاثیر استرس بر تضعیف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری کرونا
این روزها بحث بیماری کرونا موجی از نگرانی و اضطراب را در بین افراد جامعه ایجاد کرده است و اثرات روانشناسی منفی ،بر سلامت عموم مردم گذاشته است . از طرفی گسترش شایعات ،این نگرانی رو دوچندان کرده است .
ترس و اضطراب باعث ایجاد حساسیت افراد به علائم بدنی می شود به طوری که خیلی از افراد علائم بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می کنند و احساس می کنند دچار بیماری شده اند و به بیمارستان و مراکز درمانی هجوم می آورند که این امر به نوبه خود باعث فشار بر سیستم درمانی میشود .علائمی مانند ترس و اضطراب و افسردگی چه در مردم عادی و چه در کادر درمانی در این شرایط اگر افزایش یابد ، همین امر باعث تضعیف سیستم ایمنی در برابر ابتلا به بیماری ویروسی می شود . همچنین در شرایط کنونی ترس و نگرانی از ابتلا به این بیماری باعث بروز اختلالات روان تنی می شود ، اضطراب بیش از حد باعث می شود افراد شایعات را بیشتربپذیرند و برای کاهش ترس و نگرانی خود به شایعات دامن بزنند. گاهی افراد دچار احساس درماندگی می شوند و ممکن است فکر کنند این بیماری قابل کنترل نیست .
لذا به منظور حفظ و ارتقای بهداشت وسلامت روان،درمقابله بابیماری کرونا مردم بایستی به نکات زیرتوجه نمایند:

۱- به آیات و روایات قرآن کریم واحادیث معصومین(ع) درارتباط باموضوع فوق تدبرنمایند.«الابذکرالله تطمئن القلوب ،…»

۲- ضمن عمل به نکات بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، به لحاظ روحی و روانی خود را بیش ازحد درگیر این موضوع ننمایند.

۳- بدانیم که این شرایط، گسترش جهانی داشته و مردم سراسر دنیا با آن درگیر هستند، پس مختص شخص یا خانواده ما نیست.

۴- یکی از مولفه های سلامت روان، قدرت سازگاری با رویدادهای مترقبه و غیر مترقبه ی زیستی، اجتماعی و روانی می باشد، پس لازم است که مردم با حفظ آرامش خود این موضوع را در سطح فردی و خانوادگی مدیریت نمایند.

۵- ضمن اجتناب از رفتارهای وسواس گونه، از رفتارهای غیر مسئولانه نیز پرهیز شود. یک شیوه معقولانه و منطقی در همه ابعاد انتخاب و عمل نماییم.

۶- از فرصت بیشتر بودن در کنار خانواده استفاده بهتری ببریم.

۷- شرایط موجود را بپذیریم و ضمن سازگاری و عدم مقابله ذهنی با شرایط موجود، سعی نماییم از فرصت های پیش رو در راستای آرامش خود و خانواده بهره ببریم.

۸- درگیری ذهنی و فکری بیش از حد با این موضوع، باعث کاهش توان روانشناختی و به تبع آن ضعف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلاء خواهد شد.

# دکتر فرود بهرامی متخصص روان شناسی

مطلب پیشنهادی

مقصد۳۳ ایقانی ها/ اردوی جهادی در دیار کریمه اهل بیت و میعادگاه منتظران در ایام عزای حسینی…

مقصد۳۳ ایقانی ها/ دیار کریمه اهل بیت و میعادگاه منتظران در ایام عزای حسینی… ۲۶الی۲۹مرداد۱۴۰۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.