راه های مقابله با استرس در طول شیوع ویروس کرونا

تاثیر استرس بر تضعیف سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری کرونا
این روزها بحث بیماری کرونا موجی از نگرانی و اضطراب را در بین افراد جامعه ایجاد کرده است و اثرات روانشناسی منفی ،بر سلامت عموم مردم گذاشته است . از طرفی گسترش شایعات ،این نگرانی رو دوچندان کرده است .
ترس و اضطراب باعث ایجاد حساسیت افراد به علائم بدنی می شود به طوری که خیلی از افراد علائم بدنی خود را به صورت نادرست تفسیر می کنند و احساس می کنند دچار بیماری شده اند و به بیمارستان و مراکز درمانی هجوم می آورند که این امر به نوبه خود باعث فشار بر سیستم درمانی میشود .علائمی مانند ترس و اضطراب و افسردگی چه در مردم عادی و چه در کادر درمانی در این شرایط اگر افزایش یابد ، همین امر باعث تضعیف سیستم ایمنی در برابر ابتلا به بیماری ویروسی می شود . همچنین در شرایط کنونی ترس و نگرانی از ابتلا به این بیماری باعث بروز اختلالات روان تنی می شود ، اضطراب بیش از حد باعث می شود افراد شایعات را بیشتربپذیرند و برای کاهش ترس و نگرانی خود به شایعات دامن بزنند. گاهی افراد دچار احساس درماندگی می شوند و ممکن است فکر کنند این بیماری قابل کنترل نیست .
لذا به منظور حفظ و ارتقای بهداشت وسلامت روان،درمقابله بابیماری کرونا مردم بایستی به نکات زیرتوجه نمایند:

۱- به آیات و روایات قرآن کریم واحادیث معصومین(ع) درارتباط باموضوع فوق تدبرنمایند.«الابذکرالله تطمئن القلوب ،…»

۲- ضمن عمل به نکات بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، به لحاظ روحی و روانی خود را بیش ازحد درگیر این موضوع ننمایند.

۳- بدانیم که این شرایط، گسترش جهانی داشته و مردم سراسر دنیا با آن درگیر هستند، پس مختص شخص یا خانواده ما نیست.

۴- یکی از مولفه های سلامت روان، قدرت سازگاری با رویدادهای مترقبه و غیر مترقبه ی زیستی، اجتماعی و روانی می باشد، پس لازم است که مردم با حفظ آرامش خود این موضوع را در سطح فردی و خانوادگی مدیریت نمایند.

۵- ضمن اجتناب از رفتارهای وسواس گونه، از رفتارهای غیر مسئولانه نیز پرهیز شود. یک شیوه معقولانه و منطقی در همه ابعاد انتخاب و عمل نماییم.

۶- از فرصت بیشتر بودن در کنار خانواده استفاده بهتری ببریم.

۷- شرایط موجود را بپذیریم و ضمن سازگاری و عدم مقابله ذهنی با شرایط موجود، سعی نماییم از فرصت های پیش رو در راستای آرامش خود و خانواده بهره ببریم.

۸- درگیری ذهنی و فکری بیش از حد با این موضوع، باعث کاهش توان روانشناختی و به تبع آن ضعف سیستم ایمنی بدن و افزایش احتمال ابتلاء خواهد شد.

# دکتر فرود بهرامی متخصص روان شناسی

Check Also

مقصد۳۳ ایقانی ها/ اردوی جهادی در دیار کریمه اهل بیت و میعادگاه منتظران در ایام عزای حسینی…

مقصد۳۳ ایقانی ها/ دیار کریمه اهل بیت و میعادگاه منتظران در ایام عزای حسینی… ۲۶الی۲۹مرداد۱۴۰۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *